IPL – intenzivní pulsní světlo
Pomocí tohoto přístroje dochází ke změně světelné energie na energii tepelnou. Speciální filtry se postarají o přesnou vlnovou délku vhodnou pro požadovaný efekt v cílové tkáni. Světlo o vyšší vlnové délce ( pro fotoepilaci ) je vstřebáváno kožním barvivem a může pronikat hlouběji do kůže, zatímco horní vrstva kůže zůstává neporušena. Když intenzivní pulsní světlo zasáhne vlasový kořínek, teplota 70 ° C jej zničí. Světlem s nižší vlnovou délkou ( pro fotorejuvenaci ) lze dosáhnout k intenzivní produkci nového kolagenu a přijmutí energie barvivem, jejichž výsledkem je vyhlazení pleti, zmírnění akné, pigmentových skvrn a rozšířených žilek. Podle typu kosmetické vady je nutno výkon v doporučeném intervalu zopakovat. Obecně lze ošetření provádět vždy, s ohledem na individuální pobyt klienta na sluníčku.
Ošetření intenzivním pulsním světlem vždy provádí proškolený personál na špičkovém přístroji od firmy BTL, tradičního výrobce lékařské techniky.
K jakým typům ošetření je IPL možné použít:
- Fotoepilace – trvalé odstranění nežádoucího ochlupení
- Fotorejuvenace - omlazování pleti
Jak probíhá ošetření s IPL:
Oči klienta jsou chráněny speciálními ochrannými brýlemi. Na ošetřované místo je nanesena vrstva kontaktního gelu. Ten slouží k vyrovnání strukturované kůže, aby mohla energie světelného pulsu nejlépe proniknout. V okamžiku světelného záblesku IPL ucítíte lehké teplo. V případě epilace lehké štípnutí. Citlivost je u každého jedince vnímána jinak. Poté provedeme následné ošetření pleti nanesením lehké vrstvy zklidňujícího krému.
Důležité informace, rady, pravidla
- Bez komplikací lze vykonávat práci i trávit volný čas.
- Je nezbytně nutné sdělit jaké léky právě užíváte nebo jste užívali v nedávné době.
- Před i po ošetření IPL 3-4týdny nevystavujte danou oblast slunečnímu záření, ani v soláriu a po celou dobu nepoužívejte samoopalovací krémy. V případě pobytu na slunci je nutné používat ochranný faktor SF 50-60. (UV záření zvyšuje riziko vedlejších účinků, jako je například vznik pigmentových skvrn).
- Alespoň 1měsíc před a po celou dobu ošetřování chloupky nevytrhávejte voskem, depilačním strojkem ani depilačním krémem. Doporučujeme chloupky pouze holit. Nejideálnější je oholit danou oblast 2 dny před ošetřením. Po výkonu se chloupky mohou oholit žiletkou nejdříve po 48 hodinách.
- V den ošetření doporučujeme nenanášet make-up. Pleť ošetřujeme vždy odlíčenou. (barevné pigmenty by se působením světelného impulzu spálily, pronikly by do kůže a vytvořily nežádoucí permanentní make-up).
- V den výkonu na požadovanou partii nenanášejte žádné krémy, parfémy nebo deodoranty.
- Vyvarovat se plavání v silně chlorované vodě, sprchovat se horkou vodou a pohybovat v parní lázni či sauně.
- Po dobu 1 týdne se vyvarovat peelingům nebo ex-foliacím kůže.
- Po dobu 48 h nepoužívat bělící krémy a parfémy.
- Po dobu 24 – 48 h se vyvarovat namáhavým sportům.
- Nezacházet hrubě s kůží v ošetřované oblasti. Udržovat ji čistou a suchou.
- Neoblékat příliš přiléhavé oděvy.
- Pijte dostatečné množství tekutin minimálně 2litry denně týden před i týden po ošetření.Pro výsledky je pitný režim důležitý.
Kdy ošetření IPL není vhodné:
- v těhotenství nebo při kojení
- při aktivním opálení !!!
- na tetované oblasti(i permanentní make-up)
- při hormonálních poruchách (ani v léčbě)
- při cukrovce
- při herpes
- při epilepsii
- při kardiostimulátoru
- při výskytu rakoviny/melanomu
- v prvních dnech menstruace
- při sklonu ke vzniku keloidních jizev
- při reakci kůže na světlo/alergie (byť i v minulosti)
- u zánětlivých procesů na kůži v místě zákroku
- při aktivních imunoonemocnění-snižuje se schopnost regenerace
- při poruchách srážlivosti krve (ani s antikoagulačními léky-na ředění krve)
- při užívání medikamentů, které vyvolávají zvýšenou citlivost kůže na světlo – fotosenzitivní léky (antibiotika, kortikosteroidy, apod…)
- užívání antikoncepčních tablet zvyšuje riziko hyperpigmentace!